راهنمای تکمیل پرسشنامه درخواست صدور گواهینامه تیپ محصول ضد انفجار

شماره مدرک : I-O-17

بازنگری : Ver 00

 

 

 

راهنمای تکمیل فرم پرسشنامه درخواست صدور گواهینامه تیپ محصول ضد انفجار (NOBEL CERT Ex type examination و EU type examination)

قبل از تکمیل فرم و در ابتدای صفحه، لینک دانلود دو فایل قرار داده شده اند.

در صورتیکه تجهیز مورد نظر جزو گروه چراغ های ضد انفجار باشد، با کلیک بر روی لینک attachment، فایل Excel مربوط به جزییات تیپ های چراغ مورد نظر دانلود و تکمیل گردیده و سپس در انتهای فرم اپلیکیشن آنلاین، در قسمت مربوطه باید بارگذاری شود.

در صورتیکه تجهیز مورد نظر جزو گروه محفظه های ضد انفجار (مانند جعبه های تقسیم، تابلوها و ...) باشد، با کلیک بر روی لینک attachment، فایل word مربوط به جزییات تیپ های محفظه ضد انفجار مورد نظر دانلود و تکمیل گردیده و سپس در انتهای فرم اپلیکیشن آنلاین، در قسمت مربوطه باید بارگذاری شود.


برای تکمیل فرم، ابتدا نوع درخواست باید مشخص شود:

 • درخواست "صدور اولیه گواهی" یا

 • درخواست "انجام تغییر (ویرایش) گواهینامه صادر شده قبلی"


بخش یکم - اطلاعات عمومی سازمان متقاضی دریافت گواهینامه

 • نام سازمان بطور کامل و عینا مطابق روزنامه رسمی و مدارک ثبتی شرکت، درج شود.

 • نام کامل، سمت سازمانی و شماره همراه شخص طرف تماس باید درج شود . شخص معرفی شده باید مسلط به محصول و پارامترهای ضد انفجار تجهیز مورد نظر  از قبیل نوع حفاظت، زون بهره برداری، مارکینگ و ... باشد.

 • در قسمت Registered office ابتدا آدرس محل قانونی شرکت در قسمت full address in one line، درج شده و پس از آن شهر، استان، کشور و کد پستی باید جداگانه درج شوند. در ادامه ، ثبت شماره تلفن و آدرس ایمیل ضروریست.

 • در صورتیکه آدرس محل قانونی شرکت و آدرس محل تولید یکی باشد، نیازی به تکمیل اطلاعات قسمت Place of production نیست.

 • شرکتهای Multiple site ، مجموعه هایی هستند که در چند شعبه کار تولید محصول ضد انفجار را انجام می دهند. در صورتیکه مجموعه شما دارای ساختار مولتی سایت است، در این قسمت باید تعداد محل ها و فعالیتی که در هر محل انجام می شود را درج نمایید.


بخش دوم - اطلاعات تکنیکال (فنی)

 • در قسمت Product information ، نام کامل محصول درج می شود. نام محصول باید کاملا روشن بوده، کلی و مبهم نباشد و بیان کننده کاربرد واقعی محصول باشد.

 • تیپ یا تیپ هایی از محصول که شرکت قصد دارد تا برای آنها گواهینامه دریافت نماید باید بطور روشن درج شوند. معمولا تولیدکنندگان برای نامگذاری تیپ های محصول از کاراکترهای تعریف شده داخلی خودشان که در برخی موارد از محصولات مشابه خارجی الگوبرداری شده، استفاده می نمایند. برای تمامی تیپ هایی که در این قسمت نام برده می شوند، باید حتما مراحل طراحی و تولید نمونه اولیه انجام شده و مدارک فنی مربوطه نیز وجود داشته باشد.

 • استاندارد عمومی ضد انفجار مرتبط با محصول از بین لیست موجود در فیلد Standard 1 انتخاب شده (که معمولا IEC 60079-0 است) و سپس استاندارد ویژه مربوط به نوع حفاظت تجهیز از بین استانداردهای موجود در فیلد Standard 2 انتخاب می شود. مثلا IEC 60079-1 برای تجهیزات دارای حفاظت Exd یا IEC 60079-11 برای تجهیزات دارای حفاظت Exi.

 • در صورتیکه تجهیز ضد انفجار دارای بیش از یک نوع حفاظت باشد، استاندارد سوم نیز باید در فیلد Standard 3 تایپ شود.

 • زون خطر مرتبط با محصول نیز از میان گزینه های لیست شده در فیلد Hazardous Zone used باید انتخاب شود.

 • نوع حفاظت یا حفاظت های مرتبط با تجهیز نیز باید در قسمت Protection Type/s درج شوند . در صورت وجود بیش از یک نوع حفاظت، نشان مربوط به حفاظت ها با کاما از یکدیگر تفکیک شوند ، مثلا Exd,Exe,Exi

 • در فیلد مارکینگ Ex مرتبط با محصول، بسته به تنوع حفاظت ها و محیط های نصب و بهره برداری از محصول، ممکن است نیاز باشد تا بیش از یک مارکینگ در این قسمت درج شود.

 • در قسمت Atmospher of protection ، بسته به محیط مورد نظر برای نصب و بهره برداری از تجهیز، یا محیط گازی یا محیط غبار و یا هر دو محیط انتخاب می شود.

 • در صورتیکه محصول برای نصب و بهره برداری در محیط های گازی طراحی شده باشد، یکی از گزینه های فیلد Relevant Gas group انتخاب می شود، در غیر اینصورت گزینه not applicable باید انتخاب شود.

 • بر پایه بند 3.4 از استاندارد EN 60079-0:2018، گروه گازی IIA مربوط به پروپان، IIB مربوط به اتیلن و IIC مربوط به گازهای هیدروژن و استیلن است. گروه گازی IIB+H2 نیز بر اساس بند 5.4 استاندارد مذکور ، جزو محیط های گازی ویژه است.

در هر حال ارتباط بین گروه های گازی و گازهای بیان شده در بالا بسیار کلی و عمومی بوده و گروه گازی هر تجهیز ضد انفجار با توجه به ساختار، نوع حفاظت و طراحی تجهیز، بوسیله سازنده تجهیز و بهره بردار از تجهیز باید تعیین شود.

 • یکی از گزینه های فیلد Relevant dust group در صورتیکه محصول برای نصب و بهره برداری در محیط های حاوی ذرات گرد و غبار طراحی شده باشد، انتخاب می شود، در غیر اینصورت گزینه not applicable باید انتخاب شود.

بر پایه بند 4.4 از استاندارد EN 60079-0:2018، گروه ذرات IIIA مربوط به ذرات جامد (مانند الیاف) قابل احتراق، گروه ذرات IIIB مربوط به گرد و غبار غیر رسانا و IIIC مربوط به گرد و غبار رسانا هستند.

بر پایه جدول 1 از بند 4-2 از استاندارد  EN 60079-31:2014 ، پارامترهای سطح حفاظت زیر مجموعه از Ext (tb، ta یا tc) و میزان حفاظت IP، تعیین کننده گروه ذرات (IIIA ، IIIB یا IIIC) مربوط به تجهیز ضد انفجار هستند.

 • برای تعیین سطح حفاظت مورد نیاز IP ، باید به استاندارد EN 60529 مراجعه شود

سطح IP مورد نیاز با توجه به طراحی تجهیز، نوع حفاظت و زون خطر محل بهره برداری از تجهیز، فقط باید بوسیله سازنده تعیین شود.

 • در خصوص پرسش Hand-held بودن تجهیز، در صورتیکه بصورت دستی قابل حمل باشد، باید گزینه Yes انتخاب شود.

 • طبقه بندی دمایی یا temperature classification، سیستم طبقه بندی تجهیزات Ex، بر اساس حداکثر دمای سطحی آن، مربوط به محیط گاز انفجاری خاصی می باشد که برای استفاده آن در نظر گرفته شده است. کلاس دمایی برای تجهیزات الکتریکی گروه II ، بر اساس جدول شماره دو از بند 2.2.3.5 از استاندارد EN 60079-0:2018 مابین T1 تا T6 است. 

 • Ambient temperature ، مقدار دمای هوا یا سایر رسانه ها، در مجاورت تجهیز (equipment) یا جزء (component) است.

نکات مهم در مورد دمای محیطی :

Ambient temperature به دمای هیچ رسانه فرآیندی اشاره نمی کند، مگر اینکه تجهیز (equipment) یا جزء (component)، کاملاً در محیط فرآیند غوطه ور شده باشد.

اگر تجهیز Ex یا یک جزء Ex در داخل یا مجاور قطعه دیگری از تجهیز قرار گرفته باشد، Ambient temperature یا «دمای محیط»، به دمای هوا یا رسانه دیگر در اطراف تجهیز Ex یا جزء Ex گفته می شود و ممکن است بالاتر از دمای هوای محیط اطراف تجهیز کامل باشد که به دلیل گرمای اضافی که در درون تجهیز کامل، پراکنده می شود.

نمایش و نگارش دماهای محیطی نرمال و ویژه، بر اساس جدول شماره 1 از بند 1.1.5 استاندارد EN 60079-0:2018 است.


 • در صورتیکه محصول دارای هر گونه قسمت پنجره ای یا انتقال دهنده نور محیط به درون خود است، می بایست نام و کاربرد قسمت های انتقال دهنده نور و جنس متریال آن بطور روشن بیان شود.

 • در صورت وجود قطعات یا اجزای غیر فلزی در محصول، نام قطعه و جنس متریال آن باید در جدول مربوط به non-metalic part/s درج شود.

 برای هر قطعه غیر فلزی، باید به پرسش مربوط به اینکه هر قطعه در معرض نور مستقیم خورشید است یا خیر (Exposed to sunlight?) نیز پاسخ داده شود.

 • سطح ریسک (پایین یا بالا) مربوط به تست ضربه مکانیکی بر اساس جدول شماره 15 از استاندارد EN 60079-0:2018 باید بوسیله سازنده تعیین شود.

 • اگر تجهیز دارای حفاظت Exd یا حفاظت بدنه است، سازنده باید تعیین نماید که آیا آزمون های روتین فشار مضاعف (overpressure) بوسیله سازنده انجام می گیرند یا خیر؟

در صورت عدم انجام این آزمون در درون کارخانه بوسیله خود تولیدکننده، نوبل سرتیفیکیشن باید تست تاییدیه نوع (type test) فشار مضاعف را به جای فشار 1.5 برابر فشار مرجع ، با فشاری معادل 4 برابر فشار مرجع انجام بدهد.

اگر پاسخ به سوال مثبت (گزینه Yes) باشد، تولیدکننده باید گزارش انجام روتین تست فشار مضاعف برای تمامی قطعات تولیدی خود به همراه گواهینامه کالیبراسیون گیج فشار مورد استفاده در تجهیز تست overpressure خود را به نوبل سرتیفیکیشن ارائه نماید.

 • در قسمت For Temperature testing of Electrical Equipment، پارامترهای ولتاژ ، جریان، توان و فرکانس تجهیز الکتریکی باید در این قسمت درج شوند.

 • اگر تجهیز جرو ماشینهای الکتریکی دوار باشد ، اطلاعات فنی مورد نیاز در قسمت Supplementary requirements for rotating machines نیز باید تکمیل شود.


 بخش آخر

 • توضیح مختصر در مورد محصول، اجزاء و عملکرد آن تحت عنوان short description of product ، فقط در قالب فیل با فرمت word باید در قسمت مرتبط، آپلود شود.

 • فایل های کاتالوگ و دیتاشیت محصول یا یکی از آنها در قسمت مرتبط، فقط با فرمت pdf آپلود شود.

 • حداقل دو تصویر از محصول فقط در فرمت jpg در قسمت مربوطه آپلود شود.

 • اگر محصول جزو گروه Lighting، گلندها ، Stopping plug، Reducer و یا Adapter ضد انفجار است، فایل پیوست مرتبط که از ابتدای صفحه فرم پرسشنامه دانلود نموده اید را تکمیل و فقط در فرمت Excel در قسمت مربوطه آپلود نمایید.

 • اگر تجهیز به عنوان یک enclosure یا محفظه ضد انفجار شناخته می شود مانند Junction box یا Local control panel، فایل پیوست مرتبط که از ابتدای صفحه فرم پرسشنامه دانلود نموده اید را تکمیل و فقط در فرمت word در قسمت مربوطه آپلود نمایید.

 • برای قسمت Existing product certificate، اگر تجهیز قبلا گواهینامه تیپ ضد انفجار (ATEX ، IECEx و غیره) دریافت نموده، ضمن مشخص کردن نوع گواهینامه، نام نهاد صادر کننده و تاریخ صدور را درج نموده و رونوشت گواهینامه مذکور را فقط در فرمت jpg در قسمت مربوطه آپلود نمایید.

 • در خصوص پرسش Have you enjoyed of the service of consultants to develop the certification standard ? ، در صورت استفاده از خدمات مشاور برای طراحی، توسعه و یا تولید نمونه اولیه تجهیز، نام، شماره همراه و تاریخ شروع خدمات مشاوره در این قسمت باید درج شود.


در انتها تایید اطلاعات مندرج در فرم باید از طریق علامتگذاری چک باکس موجود در ابتدای عبارت I confirm above information and sign this form و سپس درج نام کامل تکمیل کننده فرم و تاریخ تکمیل انجام شود.