نشان UK CA چیست ؟

نشان UKCA که خلاصه شده عبارت United Kingdom Conformity Assessed یا UKCA marking است، یک نشان جدید محصول انگلستان است که برای کالاهایی که در حال قرار گرفتن در بازار بریتانیای کبیر شامل انگلیس، ولز و اسکاتلند هستند، به کار گرفته می شود.

UKCA مارک اکثر کالاهایی که قبل از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیاز به دریافت نشان CE داشتند را پوشش می دهد.

نشان UKCA به تنهایی نمی تواند برای کالاهایی که در بازار ایرلند شمالی قرار می گیرند ، که نیازمند دریافت نشان CE یا UKNI هستند، مورد استفاده قرار بگیرد.


نشان UK CA شامل چه کالاهایی می شود؟

نشان UKCA برای اکثر کالاهایی که قبل از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ، موضوع نشان CE بودند، کاربرد دارد.

تاییدیه UKCA همچنین برای محصولات آئروسل (موادی که تحت فشار محصور شده و می تواند بصورت اسپری ریز آزاد شود) که قبلا نیازمند دریافت نشان reverse epsilon (اپسیلون معکوس) بودند، نیز مورد استفاده قرار می گیرد.


درج نشان UK CA بر روی کالاهای صادراتی به بریتانیا از چه زمانی اجباری است ؟

نشان UKCA از یکم ژانویه 2021 برابر با 12 دی ماه 1399، به اجراء در آمده است .

اگرچه در اکثر موارد ، تولید کنندگان و صادر کنندگان کالا به بریتانیا مهلت دارند تا یکم ژانویه 2022 ، برابر با 11 دی ماه 1400 ، همچنان با قرار دادن نشان CE ، کالای خود را به بریتانیا صادر نمایند.

اما حتی در برخی موارد، صادر کنندگان کالا به انگلیس، باید بلافاصله از یکم ژانویه 2021 (برابر با 12 دی ماه 1399)، برای دریافت نشان UKCA را برای کالاهای خود که قصد دارند آنها را در بریتانیا به فروش برسانند، درخواست بدهند.

اگر همه شرایط زیر ، در مورد محصول مورد نظر برای صادرات به بریتانیا، وجود داشته باشند، صادر کنندگان کالا به انگلیس باید حتی قبل از یکم ژانویه 2022 (برابر با 12 دی ماه 1400) ، نشان UKCA را بر روی محصول خود قرار بدهند :

  • محصول مربوط به بازار بریتانیا باشد.

  • محصول بوسیله مقرراتی که قرار دادن نشان UKCA را الزام می نمایند، پوشش داده شود.

  • انجام ارزیابی انطباق شخص سوم (third party conformity assessment) برای محصول اجباری باشد.

  • ارزیابی انطباق بوسیله یک نهاد ارزیابی انطباق در بریتانیا انجام شده باشد.

این موضوع برای کالاهای موجود در انبار کاربرد ندارد ، بعنوان نمونه اگر کالا بصورت کامل تولید شده ، نشان CE بر روی آن قرار گرفته و برای قرار گرفتن در بازار بریتانیا ، قبل از یکم ژانویه 2021 آماده شده است، در این موارد محصول همچنان می تواند در بازار بریتانیا با دارا بودن نشان CE به فروش برسد، حتی اگر بوسیله یک گواهینامه انطباق محصول صادر شده بوسیله یک نهاد صدور گواهی در بریتانیا ، قبل از یکم ژانویه 2021 ، تایید و گواهی شده باشد.


آیا نشان CE در بریتانیا همچنان معتبر خواهد ماند ؟

از تاریخ یکم ژانویه 2022 برابر با 11 دی ماه 1400 ، نشان CE در بریتانیا، به رسمیت شناخته نمی شود.

اگرچه محصولی که نشان CE بر روی آن قرار گرفته ، مادامیکه نشان UKCA نیز بر روی آن وجود داشته و با قوانین انگلیس مطابقت داشته باشد، در بازار بریتانیا قابل پذیرش و فروش است، به استثنای وسایل پزشکی که قوانین دیگری برای آن اعمال می شود.

تا یکم ژانویه 2020، نشان CE در بریتانیا فقط در صورتی معتبر خواهد ماند که قوانین اتحادیه اروپا برای محصول یا گروه محصولات مورد نظر ، یکسان باقی بماند.

در صورتیکه اتحادیه اروپا قوانین خود را تغییر بدهد و نشان CE بر اساس قوانین جدید  بر روی محصول قرار داده شود، دیگر گواهینامه CE برای محصول مورد نظر تا مهلت بالا در بریتانیا قابل قبول نبوده و امکان صادرات محصول در این شرایط به انگلیس، حتی قبل از تاریخ 31 دسامبر 2021 برابر با 10 دی ماه 1400، یعنی پایان مهلت قانونی برای پذیرش نشان CE در بریتانیا، وجود نخواهد داشت.


  •  پرسش ها، ابهامات و اطلاعات فنی مورد نیاز خود درباره گواهینامه و نشان UKCA بریتانیا و ارتباط آن با نشان سی ای (CE) اروپا را از طریق سامانه دانش فنی با ما در میان بگذارید.

  • اگر درخواست ارزیابی محصول و دریافت گواهینامه و نشان UKCA بریتانیا را دارید، اطلاعات مجموعه و محصول تولیدی خود را در سامانه درخواست صدور گواهی ، برای نوبل سرتیفیکیشن ارسال نموده یا با ما تماس بگیرید.