برای اطلاع از استاندارد اتحادیه اروپا، در این خصوص که آیا دریافت تاییدیه به روش خوداظهاری برای محصول تولیدی شما مجاز است یا خیر ، می توانید پرسش های خود را از طریق صفحه دانش فنی در وب سایت نوبل سرتیفیکیشن، با ما در میان گذاشته یا با ما تماس بگیرید.


تاییدیه انطباق CE به روش خوداظهاری چیست ؟

چنانچه بر اساس نیازمندیهای بیان شده در دایرکتیو یا مقررات اروپایی و همچنین ماژول ارزیابی انطباق تعریف شده در دایرکتیو یا مقررات اروپایی مربوط به محصول ،

هیچ مسئولیتی برای نهاد صدور گواهی CE برای انجام فعالیتهای ارزیابی انطباق محصول تعیین نشده باشد :

 • تمامی مسئولیتهای انجام ارزیابی انطباق ، بر اساس ماژول ارزیابی انطباق مربوط به محصول مورد نظر، بعهده خود تولید کننده خواهد بود .

 •   ارگان مطلع اروپایی یا NB فقط بررسی تکنیکال فایل ، که محتوای آن در قسمت پنجم از  صفحه درج نشان CE روی محصول تشریح شده، و تست ریپورت محصول را انجام داده و

در صورت مثبت بودن نتیجه ، تاییدیه انطباق محصول به روش خوداظهاری (Self-Declaration) را صادر می نماید.

تاییدیه انطباق محصول بروش خوداظهاری (self-declaration) را نمی توان بعنوان گواهی CE صادره بوسیله ارگان مطلع یا NB اروپایی ، به مشتریان و بازار ارائه نمود، زیرا تاییدیه مدارک ارائه شده از سوی تولیدکننده است.


شرایط صدور و استفاده از تاییدیه انطباق CE خوداظهاری

 • صدور تاییدیه انطباق محصول بروش خوداظهاری ، فقط باید بوسیله ارگان مطلع یا NB های مجاز اروپایی انجام شود .

 • تاییدیه های انطباق صادر شده بوسیله نهادهای دارای اکردیته برای صدور گواهینامه ایزو (سیستمهای مدیریت) و یا سایر نهادهای ارزیابی انطباق اکردیته که بعنوان ارگان مطلع یا NB اروپایی نبوده و دارای شماره شناسایی چهار رقمی در کمیسیون اروپا نباشند، در گمرک و بازارهای اروپایی پذیرفته نخواهد شد و از صادرات محصول به کشور مورد نظر جلوگیری خواهد نمود .

 • صدور تاییدیه انطباق محصول به روش خوداظهاری ، فقط برای محصولاتی امکانپذیر است که بر اساس دایرکتیو یا مقررات اروپایی مرتبط با آن ، هیچ مسئولیتی برای انجام ارزیابی انطباق برای ارگان مطلع یا NB اروپایی ، تعیین نشده باشد.


صدور و استفاده از گواهینامه سی ای به روش خوداظهاری برای کدام محصولات، امکانپذیر و قانونی است؟

فقط برای محصولاتی، امکان درج نشان CE بصورت خوداظهاری برای آنها امکانپذیر است که دارای یکی از شرایط زیر باشند :

 • فقط ماژول A یا internal production control (کنترل داخلی تولید)، برای ارزیابی انطباق محصول در دایرکتیو یا مقررات آن محصول تعیین شده باشد.

بعنوان مثال :

1. وسایل الکتریکی مرتبط با دایرکتیو LVD

2. ماشین آلات مرتبط با دایرکتیو Machinery به جز دستگاههای لیست شده در پیوست شماره چهار یا annex IV این دایرکتیو

3. محدودیت مواد خطرناک بکار رفته در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی بر پایه دایرکتیو ROHS

 • ماژول A یا internal production control (کنترل داخلی تولید)، به عنوان یکی از روش های ارزیابی انطباق محصول در دایرکتیو یا مقررات مربوط به آن، تعیین شده باشد.

بعنوان مثال :

1. تجهیزات فشار  بر پایه دایرکتیو PED

2. وسایل دارای سازگاری الکترومغناطیسی بر پایه دایرکتیو EMC

3. محصولات ساختمانی دارای کلاس خطر سطح 4 بر پایه مقررات CPR

4. محصولات ضد انفجار دارای شرایط بیان شده در پیوست شماره هشت یا annex VIII بر پایه دایرکتیو ATEX

5. وسایل حفاظت فردی بر پایه REGULATION (EU) 2016/425

6. تجهیزات رادیویی بر پایه دایرکتیو RED


برای اطلاع از اینکه آیا دریافت تاییدیه به روش خوداظهاری برای محصول تولیدی شما مجاز است یا خیر ، می توانید پرسش های خود را از طریق صفحه دانش فنی در وب سایت نوبل سرتیفیکیشن، با ما در میان گذاشته یا با ما تماس بگیرید.


 • تولید کننده باید تکنیکال فایل محصول مورد نظر را بر اساس نیازمندیهای عمومی بیان شده در  صفحه قرار دادن نشان سی ای روی محصول و همچنین نیازمندیهای خاص تهیه تکنیکال فایل بیان شده در صفحه مربوط به محصول مورد نظر خود که زیر مجموعه سامانه دریافت گواهینامه CE محصولات است، را تهیه و تنظیم نموده باشد.

 • مسئولیت انجام تمامی تست ها و ارزیابی ها بر اساس ماژول ارزیابی انطباق انتخاب شده بر پایه دایرکتیو (یا مقررات اروپایی) مربوط به محصول به صورتیکه نتایج بدست آمده نشاندهنده انطباق کامل باشند ، بعهده تولید کننده بوده و ایشان می بایست قبل از درخواست صدور تاییدیه انطباق خوداظهاری، این مرحله را به انجام رسانده باشد .

 • تولید کننده باید بطور روشن تایید نماید که از روش صدور و کاربرد تاییدیه انطباق CE بروش خوداظهاری آگاهی کامل دارد و در تبلیغات، بازاریابی، صادرات و فروش محصول خود ، این تاییدیه را بصورت نادرست (مثلا به جای گواهینامه CE مبتنی بر ارزیابی انطباق خود محصول بوسیله NB) استفاده نخواهد نمود.

 • قراردادن تاییدیه انطباق صادر شده بروش خوداظهاری همراه با اظهاریه انطباق اتحادیه اروپایی (EU Declaration of conformity) یا DOC ، بیان شده در بخش ششم از صفحه قرار دادن نشان CE روی محصول و ارائه آن به مشتریان و یا گمرک اروپایی مانعی ندارد .

 • با توجه به اینکه در صدور تاییدیه انطباق CE بروش خوداظهاری ، نهاد صدور گواهینامه CE ، مسئولیت و نقشی در انجام ارزیابی انطباق خود محصول ندارد، استفاده از نشان CE بهمراه شماره شناسایی چهار رقمی NB بروی محصول، غیر قانونی است .

 • در تاییدیه انطباق صادر شده به روش خوداظهاری ، بصورت روشن اعلام می شود که تاییدیه بر اساس بررسی و بازبینی تکنیکال فایل (مدارک فنی) مربوط به محصول صادر شده و نه بر پایه انجام ارزیابی انطباق خود محصول


مزیت های دریافت تاییدیه CE به روش خوداظهاری (self-declaration)

 • ترخیص آسان تر و سریع تر محصول از گمرک کشورهای اروپایی و سایر کشورها

 • اطمینان خاطر خریدار و توزیع کننده محصول در بازار مصرف ، به علت وجود تاییدیه مدارک فنی از یک NB معتبر اروپایی دارای شماره شناسایی چهار رقمی در اتحادیه اروپا

 • حذف ایرادات احتمالی تکنیکال فایل، که در بخش پنجم از صفحه درج نشان CE روی محصول که در برخی موارد باعث جلوگیری از ترخیص محصول صادراتی از گمرک اروپایی و دوباره کاری برای اصلاح مجدد تکنیکال فایل می شود

 • نصب آرم CE با اطمینان کامل بوسیله تولید کننده یا نماینده مجاز ایشان در اتحادیه اروپا

 • پذیرش محصولات دارنده تاییدیه انطباق سی ای (CE) بروش خوداظهاری ، در کشورهای غیر اروپایی