گواهینامه ROHS

ROHS مخفف عبارت Restriction of Hazarodus Substances است.

محدودیت استفاده از مواد خطرناک در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی یا ROHS ، در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، یک ضرورت و الزام بوده و تولیدکنندگانی که موفق شوند تا انطباق وسایل الکتریکی یا الکترونیکی تولیدی شان را با دایرکتیو ROHS نشان داده و گواهینامه ROHS را از نوبل سرتیفیکیشن دریافت نمایند، مجاز خواهند بود تا نشان CE را بروی کالای تولیدیشان درج نموده و آن را به کشورهای اروپایی و ترکیه صادر نمایند.

تاییدیه ROHS برای صادرات کالاهای الکتریکی و الکترونیکی به ترکیه و اروپا، ضروری است.

 

 

 

 

 • تاییدیه ROHS چیست و چرا نیاز به دریافت آن داریم ؟

دایرکتیو ROHS اروپا ، قوانینی را وضع می نماید تا استفاده از مواد خطرناک در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (Electrical and electronic equipment) یا همان EEE، با چشم اندازی به حفاظت از سلامتی انسان و محیط زیست، محدود شود.

محدودیت های ROHS همچنین شامل بازگرداندن صدا به میزان نرمال و رهایی از ضایعات لوازم الکتریکی و الکترونیکی نیز می شود.

دریافت تاییدیه CE بر اساس دایرکتیو ROHS، یکی از نیازمندیهای صادارت محصولات الکتریکی و الکترونیکی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ترکیه است.


  هشدار به تولیدکنندگان و صادر کنندگان متقاضی دریافت گواهینامه ROHS !

ارائه تاییدیه و گواهینامه خوداظهاری ROHS بوسیله مراکز غیر Notified Body ، غیر قانونی و بر خلاف مقررات اتحادیه اروپا بوده و ارائه گواهینامه های تقلبی خوداظهاری که بوسیله مراکز جعلی صدور گواهینامه CE انجام می گیرد، به گمرک ترکیه یا سایر کشورهای خارجی، علاوه بر ترخیص نشدن و برگشت محصول از گمرک مقصد، موجب تحمیل جریمه های سنگین به صادر کنندگان کالا خواهد شد.


 درخواست صدور گواهینامه ROHS : پرسشنامه آنلاین


 • تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی یا EEE مورد اشاره در استاندارد ROHS شامل چه محصولاتی می شوند؟

1. تجهیزاتی هستند که به منظور کار کردن مناسب، به جریانهای الکتریکی یا محیط های الکرومغناطیسی وابسته بوده ،

2. شامل تجهیزات تولید، انتقال و اندازه گیری چنین جریان ها و محیطهایی هستند، و

3. برای استفاده با یک محدوده ولتاژ کمتر از 1000 ولت برای جریانهای AC و کمتر از 1500 ولت برای جریانهای DC ، طراحی شده اند.


 • گواهینامه ROHS برای چه محصولاتی کاربرد دارد؟

گروه محصولاتی که در پیوست شماره یک از دایرکتیو  ROHS 2 ، بیان شده اند ، شامل :

1. لوازم خانگی بزرگ

2. لوازم خانگی کوچک

3. تجهیزات فن آوری اطلاعات (IT) و ارتباطات

4. تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده روزمره خانگی شامل وسایل ارتباطی (مانند تلفن، موبایل، کامپیوترهای شخصی دارای قابلیت ارسال و دریافت ایمیل)، وسایل سرگرمی و تفریحی (مانند تلویزیون، پخش کننده ها  یا player های موزیک و فیلم، و گیرنده های رادیویی، کامپیوترهای دستکتاپ، لپ تاپ، پرینتر و کاغذ خرد کن) 

5. تجهیزات روشنایی

6. ابزار آلات الکتریکی و الکترونیکی

7. اسباب بازی ها، تجهیزات سرگرمی و ورزشی

8. وسایل پزشکی

9. وسایل مونیتورینگ و کنترلی شامل ابزار مونیتورینگ صنعتی و کنترلی

10. توزیع کننده های اتوماتیک ، مانند دستگاه مایع دستشویی اتوماتیک

11. سایر وسایل الکتریکی و الکترونیکی که جزو گروه های محصولات بیان شده در بالا نیستند.


 • گواهی ROHS برای چه محصولاتی کاربرد ندارد؟ (محصولاتیکه استثناء هستند)

1. تجهیزاتی که برای حفاظت از منافع ضروری مربوط به امنیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا، لازم هستند، شامل سلاح ها، مهمات و مواد جنگی مورد نظر برای اهداف نظامی خاص

2. تجهیزات طراحی شده برای فرستاده شدن به فضا

3. تجهیزاتی که بعنوان قطعه ای از سایر انواع تجهیزات که از تاییدیه ROHS استثنا شده یا در دامنه کاربرد دایرکتیو ROHS، قرار نمی گیرند، بطور خاص طراحی و نصب می شوند، که می توانند کارکرد آن را فقط در صورتیکه قطعه ای از آن تجهیز باشند، برآورده نمایند و اینکه می توانند فقط بوسیله تجهیز طراحی شده مشابه ، بطور ویژه ای ، جایگزین بشوند.

4. ابزارهای صنعتی ثابت در مقیاس بزرگ

5. تاسیسات ثابت در مقیاس بزرگ

6. وسایل حمل و نقل افراد یا کالاها ، به جز خودروهای دو چرخ که تاییدیه نوع (type approval) ندارند.

7. ماشین آلات متحرک غیر جاده ای که بطور انحصاری برای استفاده حرفه ای (شغلی) در دسترس قرار داده می شوند.

8. وسایل پزشکی قابل کاشت فعال

9. پنل های فتوولتائیک مورد نظر برای استفاده در سیستمی که بوسیله متخصصان برای استفاده دائمی در یک موقعیت تعریف شده برای تولید انرژی از نور خورشید برای کاربردهای عمومی، اقتصادی، صنعتی و مسکونی، طراحی، مونتاژ و نصب می شود.

10. تجهیزاتی که بطور ویژه ، بطور انحصاری برای اهداف تحقیق و توسعه ای فقط بر یک مبنای کسب و کار متقابل (business-to-business)، در دسترس قرار می گیرند.


 • تاریخچه الزام تولیدکنندگان کالاهای الکتریکی و الکترونیکی به تاییدیه ROHS

مقررات اتحادیه اروپا برای محدود نمودن استفاده از عناصر خطرناک در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (EEE) و توسعه جمع آوری و بازیافت این تجهیزات، از ماه فوریه 2003 برابر با بهمن ماه سال 1381 ، اجباری شده است.

قوانین ROHS، برنامه هایی را برای ایجاد نمودن و جمع آوری ارائه می نماید، در جاییکه مصرف کنندگان ، زباله های مربوط به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی استفاده شده شان را بصورت رایگان ، عودت بدهند.

هدف از این برنامه ها افزایش بازیافت و یا استفاده دوباره از چنین تجهیزاتی است.

مقررات ROHS، همچنین الزام دارد تا عناصر معین خطرناک شامل فلزات سنگین مانند سرب، جیوه،کادمیوم، کروم شش ظرفیتی یا hexavalent و بازدارنده های شعله مانند بایفنیل های پلی برومینه (polybrominated biphenyls یا PBB) یا اتر های دی فنیل پلی برومینه (polybrominated diphenyl ethers یا PBDE) ، با آلترناتیوهای ایمن تر ، جایگزین بشوند.

زباله تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی ، ریسکهای زیست محیطی و بهداشتی را در صورتیکه به نحو نامناسبی با آنها برخورد شود، در بر خواهند داشت.

دایرکتیوهای اروپایی ROHS و WEEE در خصوص تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی ، در سال 2011 و 2012 بازنویسی شدند تا افزایش سریع جریان زباله چنین محصولاتی را کنترل نمایند.

هدف از بازآفرینی دایرکتیوهای جدید ROHS و WEEE، این است که مقدار زباله تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی که به روش مناسبی با آنها برخورد می شود افزایش یافته، و حجمی از زباله که دور ریخته می شود، کاهش داده شود.

در ژانویه 2017 ، کمیسیون اروپا پیشنهاد قانونی را برای معرفی اصلاحاتی در دامنه کاربرد یا scope دایرکتیو ROHS ، که بوسیله ارزیابی تاثیرات یا impact assessment نیز پشتیبانی می شود، معرفی نمود.

دایرکتیو 2012/2017 که شامل تغییرات ایجاد شده در دایرکتیو ROHS یا EU-65-2011 است ، در 21 نوامبر 2017 ، برابر با 30 آبان 1396 بوسیله کمیسیون اروپا منتشر شد.

هدف از بازآفرینی دایرکتیو ROHS در سال 2011 ، کاهش دادن مسئولیتهای اجرایی و اطمینان از انسجام با سیاستهای جدید و پوشش دادن مقررات بود، بعنوان مثال برای مواد شیمیایی و چهارچوب کاری قانونی جدید برای بازاریابی محصولات در اتحادیه اروپا

دایرکتیو ROHS 2 که در واقع باز آفرینی از دایرکتیو ROHS است، در یکم ژوئیه 2011 ، منتشر گردید.


 • چرا دایرکتیو ROHS 2 منتشر و الزام شد ؟

1. توسعه دادن شرایط نظارتی بهتر که باعث می شود دایرکتیو جدید ROHS 2 ، ساده ، موثر و قابل اجراء تر باشد.

2. افزایش دادن سطح شفافیت قانونی و قطعیت ، شامل تسهیل نمودن اجرای قانون، بصورت هماهنگ شده

3. انطباق دایرکتیو با پیشرفت فنی و علمی ، مربوط به استفاده از مواد خطرناک در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی، به ویژه در وسایل پزشکی و وسایل کنترلی و مونیتورینگ

4. هم راستا و هماهنگ نمودن ROHS با سایر مقررات اتحادیه اروپا ، بعنوان نمونه با چهارچوب کاری جدید برای بازاریابی بسته بندی محصولات ، ثبت محصولات شیمیایی در اتحادیه اروپا یا REACH، دایرکتیو ErP و مقررات مربوط به مدیریت نمودن ضایعات ناشی از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی، با هدف کاهش مسئولیت اداری و افزایش اثربخشی هزینه

5. هماهنگ نمودن پیاده سازی ROHS که در کشورهای محخلف عضو اتحادیه اروپا ، اجرا می شود.

6. پیشگیری نمودن از ریسک های مربوط به سلامنی انسان و محیط زیست، با یک تمرکز ویژه بر کارکنان درگیر در مدیریت نمودن ضایعات الکترونیکی


 • دریافت گواهینامه بر اساس دایرکتیو ROHS 2 ، از چه زمانی الزام آور است ؟

دایرکتیو ROHS 2 در 21 ژوئیه 2011 (30 تیر ماه 1390) اجباری شده و از دوم ژانویه 2013 (13 دی ماه 1391) ، کشورهای عضو اتحادیه اروپا موظف شدند تا مقررات ROHS 2 را در قوانین ملی خود وارد کنند که در زمان ویرایش مقررات ملی هر کشور اروپایی بر اساس ROHS 2، دایرکتیو ROHS باطل گردید.

از تاریخ 22 ژوئیه 2014 (31 تیرو 1393)، محدودیت های استفاده از عناصر بیان شده در دایرکتیو ROHS 2، به تدریج به گروه های جدید محصولات الکتریکی و الکترونیکی، توسعه داده شد :

1. از تاریخ 22 ژوئیه 2014 (31 تیرو 1393) : گروه 8 (وسایل پزشکی) و گروه 9 (وسایل پیش و کنترل)

2. از تاریخ 22 ژوئیه 2016 (1 مرداد 1395) : گروه 8 (وسایل تشخیصی پزشکی)

3. از تاریخ 22 ژوئیه 2017 (31 تیر 1396) : گروه 9 (وسایل پایش و کنترل صنعتی)

4. از تاریخ 23 ژوئیه 2019 (1 مرداد 1398) : تمام وسایل الکتریکی و الکترونیکی به جز آنهایی که به روشنی استثناء شده اند)

برای مشاهده بهتر تصویر زیر، بر روی آن کلیک نمایید.

کابل ها، قطعات یدکی برای تعمیر، استفاده دوباره، بروزآوری ویژگی ها یا ارتقاء ظرفیت یک گروه محصول ویژه ، باید از همان تاریخی که بعنوان گروه محصول مرتبط با آنها است، با الزامات ROHS 2 انطباق داشته باشد.

با توجه به اصل "تعمیر چنانکه تولید شده" ، قطعات یدکی برای محصولات ویژه که پیش از تاریخهای درج شده در بالا ، پیشاپیش در بازار هستند، از این قانون معاف هستند.

الزامات درج نمودن نشان CE یا CE marking و اظهاریه انطباق از تاریخ 3 ژانویه 2013 ، برابر با 14 دی ماه 1391 ، قابل اجراء هستند.


 • چه تفاوتهایی بین دایرکتیوهای ROHS 1 (منسوخ شده) و ROHS 2 است ؟

1. دامنه کاربرد یا Scope

 • توسعه تدریجی نیازمندیها به تمام وسایل الکتریکی و الکترونیکی (EEE) ، کابل ها و قطعات یدکی با نگاهی به انطباق کامل

 • شفاف سازی تعاریف مهم (ماده 3 دایرکتیو)

 • قانون مربوط به بازبینی دامنه کاربرد ، نه دیرتر از ژوییه 2014

2. محدودیت برای مواد جدید

 • متدولوژی برای ارزیابی مواد خطرناک جدید در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی با نگاهی به محدودیت، عمدتا بر اساس معیارهای مرتبط با ضایعات

 • بازبینی لیست مواد محدود شده که بوسیله کمیسیون اروپا در ژوئیه 2014 و پس از آن بصورت دوره ای، انجام می شود.

 • فرصتی برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای پیشنهاد محدودیتهای مربوط به مواد جدید

3. معافیت ها 

 • قوانین روشن تر و شفاف تر برای اعطا، تجدید یا حذف نمودن معافیتها

 • وظایف تولیدکنندگان به منظور درخواست نمودن برای معافیتها و انجام دادن ارزیابی ضروری

4. وابستگی با سایر مقررات اتحادیه اروپا

 • چهارچوب کاری مقرراتی جدید (درج نشان CE و اظهاریه انطباق) ، و

 • مقررات شماره 1907/2006 اتحادیه اروپا یا REACH در خصوص محدودنمودن، ارزیابی، مجوز دادن و محدود نمودن مواد شیمیایی


 • چرا محدودیت استفاده از عناصر بیان شده برای دریافت گواهینامه ROHS ، شامل تمام محصولات نبوده و فقط برای کالاهای الکتریکی و الکترونیکی ، الزام شده است ؟

یکی از اهداف اولیه دایرکتیو ROHS 2 ، پرداختن به نگرانی های مربوط به افزایش حجم ضایعات تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (WEEE) است که در حال رشد در اتحادیه اروپا هستند.

مواد خطرناک در این نوع تجهیزات می توانند در حین فرایندهای مدیریت ضایعات، آزاد شده و می توانند موجب آسیب به سلامتی انسان و محیط زیست شوند.

موثرترین روش برای پرداختن به این نگرانی، محدود نمودن استفاده از مواد خطرناک در مرحله تولید است.

محدود نمودن استفاده از مواد خطرناک در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (EEE) در مرحله تولید ، همچنین بصورت بالقوه ، قرار گریری در معرض مواد خطرناک در حین مرحله استفاده ، جاییکه در معرض قرار گیری پوستی، خوراکی و تنفسی، می تواند رخ دهد.

اتحادیه اروپا همچنین قوانینی در خصوص مواد خطرناک مرتبط با سایر جریانات زباله دارای اولویت ، بعنوان نمونه خودروهایی که عمر آنها به پایان می رسد، باتری ها و بسته بندی، وضع نموده است.


 • چه ارتباطی بین تاییدیه های ROHS 2 و REACH (مربوط به ثبت مواد شیمیایی در اروپا) ، وجود دارد ؟

دایرکتیوهای ROHS و REACH ، دو قانون متفاوت با دامنه کاربردها و اهداف متفاوت هستند.

دایرکتیو ROHS 2 یک دایرکتیو ویژه است که قوانینی در مورد محدود نمودن مواد خطرناک معین در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (EEE) را بیان می نمایدف در حالیکه REACH ، یک قانون عمومی است که مقرراتی را برای ثبت، ارزیابی، مجوز دهی و محدود نمودن مواد شیمیایی، وضع نموده است.

دایرکتیو ROHS 2 ، کابرد REACH را تحت تاثیر قرار نمی دهد و برعکس ، محدودیتهای تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (EEE) نیز RAECH را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

هنگامیکه تداخلی رخ بدهد ، محدودیتی که قوی تر است ، باید بکار گرفته شود.

علاوه بر این ، معافیت ها از محدودیت های مواد خطرناک در ROHS 2 ، در صورتیکه آنها منجر به تضعیف حفاظت از محیط زیست و بهداشت انسانی شود که توسط REACH ارائه می شود، ممکن است اعطا نشوند.


 • آیا باتری ها نیاز به دریافت گواهینامه ROHS دارند ؟

خیر ، رسیتال شماره 14 از دایرکتیو ROHS 2 ، بطور ویژه اعلام می نماید که ROHS باید بدون تبعیض باید برای دایرکتیو باتری ها ، بکار گرفته شود .

رسیتال شماره 29 از دایرکتیو باتری ها و انباشتگرها (EC-66-2006) نیز اعلام می نماید که ROHS برای باتری ها و انباشتگرهایی که در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند، کاربرد ندارد.


 • آیا محصول تولیدی شما ، باید گواهی ROHS دریافت نماید؟

اگر از موبایل استفاده می کنید ، با کلیک بر روی تصویر زیر ، آن را بطور کامل مشاهده نمایید.


 • روش ارزیابی انطباق و نوع گواهینامه CE که باید برای ROHS صادر شود

تجهیز الکتریکی یا الکترونیکی مورد نظر برای انطباق با دایرکتیو ROHS ، نباید حاوی مقدار بیشتر از مقادیر بیان شده در پیوست شماره دو دایرکتیو ROHS 2 ، حداکثر مقادیر غلظت وزنی قابل قبول در مواد همگن زیر ، باشد :

Lead (0,1 %)

Mercury (0,1 %)

Cadmium (0,01 %)

Hexavalent chromium (0,1 %)

Polybrominated biphenyls (PBB) (0,1 %)

Polybrominated diphenyl ethers (PBDE) (0,1 %)

تولید کننده تجهیز الکتریکی یا الکترونیکی باید از طریق روش خوداظهاری ، تاییدیه محصول را  بر پایه دایرکتیو ROHS 2 ، بدست آورد.

روش ارزیابی انطباق برای وسایل الکتریکی و الکترونیکی، که بر پایه دایرکتیو ROHS ، درج نشان CE بر روی آنها انجام می شود، ماژول A یا کنترل داخلی تولید (internal production control) است.


 • اظهاریه انطباق CE برای محصولات الکتریکی و الکترونیکی بر پایه دایرکتیو ROHS

اظهاریه انطباق اتحادیه اروپا یا EU declaration of conformity باید اعلام نماید که محصول با ماده 4 دایرکتیو ROHS 2 انطباق داشته و دارای ساختار مدل محصول بوده و به زبان کشوری نوشته شود که محصول به آن صادر خواهد شد .

اظهایه انطباق اروپا یا DOC برای محصولات الکتریکی و الکترونیکی مرتبط با دایرکتیو ROHS 2 باید شامل این اطلاعات باشد :

1. شماره سریال که یک شماره منحصر بفرد برای وسایل الکتریکی و الکترونیکی است.

2. نام و آدرس تولید کننده یا نماینده مجاز ایشان در اتحادیه اروپا

3. یک بیانیه مبنی بر اینکه "این اظهاریه انطباق تحت مسئولیت انحصاری تولید کننده (یا نصب کننده)، صادر می شود" ، عبارت انگلیسی آن نیز بصورت زیر باید نوشته شود :

This declaration of conformity is issued under the sole responsibility of the manufacturer (or installer)

4. هدف از اظهاریه انطباق (شناسایی تجهیز الکتریکی و الکترونیکی، که اجازه ردیابی آن را بدهد. این شناسایی ممکن است شامل یک تصویر ، در جاییکه مناسب است، باشد)

5. هدف از اظهاریه انطباق که در بالا شرح داده شد، در تطابق با دایرکتیو با دایرکتیو اروپایی 2011-65-EU در خصوص محدود نمودن استفاده از مواد خطرناک مشخص در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی است.

6. جاییکه کاربرد داشته باشد، ارجاع به استانداردهای هماهنگ شده اروپایی استفاده شده یا ارجاعات به مشخصه های فنی در ارتباط با انطباقی است که اظهار می شود.

7. اطلاعات اضافی

اظهاریه انطباق باید بوسیله دارنده حق امضا یا از طرف شخصی که دارنده حق امضاء است، امضا شده و در بر گیرنده نام و سمت سازمانی امضاء کننده، همچنین محل و تاریخ صدور باشد.

اطلاعات تکمیلی و جزییات درباره اظهاریه انطباق اتحادیه اروپا (EU declaration of conformity) در بخش ششم از صفحه درج نشان CE روی محصول ، بیان شده است.


 • مارکینگ یا نشان گذاری CE برای محصولات تایید شده بر پایه ROHS

مارکینگ مربوط به محصولات الکتریکی و الکترونیکی که انطباق آنها با دایرکتیو ROHS 2 تایید شده است، نشان CE اروپا می باشد.

قرار دادن نشان CE بر روی وسایل الکتریکی و الکترونیکی منطبق با دایرکتیو ROHS 2، بر پایه اصول عمومی درج نشان CE اتحادیه اروپا، انجام می شود.


 •  پرسش ها، ابهامات و اطلاعات فنی مورد نیاز خود درباره قرار گرفتن محصول مورد نظر تان در دامنه دایرکتیو ROHS ، نیازمندیهای انطباق محصول با دایرکتیو ROHS و شرایط درج نشان سی ای (CE) بروی محصولات دارای تاییدیه ROHS را از طریق سامانه دانش فنی نوبل سرتیفیکیشن مطرح نمایید.

 • اگر درخواست ارزیابی و دریافت گواهینامه ROHS برای کالای تولیدی خود را دارید، اطلاعات مجموعه و محصول تولیدی خود را در پرسشنامه آنلاین ثبت نموده یا با ما تماس بگیرید.