تاییدیه انطباق CE به روش خوداظهاری

چنانچه بر اساس نیازمندیهای بیان شده در دایرکتیو یا مقررات اروپایی و همچنین ماژول ارزیابی انطباق محصول ،

هیچ مسئولیتی برای نهاد صدور گواهی محصول یا notified body برای انجام فعالیتهای ارزیابی انطباق محصول تعیین نشده باشد :

در صورت مثبت بودن نتیجه ، تاییدیه انطباق محصول به روش خوداظهاری (Self-Declaration) را صادر می نماید.

تاییدیه انطباق محصول بروش خوداظهاری (self-declaration) را نمی توان بعنوان گواهی CE صادره بوسیله ارگان اروپایی مطلع (NB) ، به مشتریان و بازار ارائه نمود.

شرایط صدور و استفاده از تاییدیه انطباق به روش خوداظهاری

 • صدور تاییدیه انطباق محصول بروش خوداظهاری ، فقط باید بوسیله ارگان مطلع یا Notified Body های مورد تایید اروپایی انجام شود .

 • تاییدیه های انطباق صادر شده بوسیله نهادهای دارای اکردیته برای صدور گواهی سیستمهای مدیریت و یا سایر نهادهای ارزیابی انطباق اکردیته که بعنوان ارگان مطلع یا NB اروپایی نبوده و فاقد شماره مجوز چهار رقمی در کمیسیون اروپا باشند، در گمرک و بازارهای اروپایی پذیرفته نخواهد شد و از صادرات محصول به کشور مورد نظر جلوگیری خواهد نمود .

 • صدور تاییدیه انطباق محصول بروش خوداظهاری ، فقط برای محصولاتی امکانپذیر است که بر اساس دایرکتیو یا مقررات اروپایی مرتبط با آن ، هیچ مسئولیتی برای انجام ارزیابی انطباق برای ارگان مطلع یا NB اروپایی ، تعیین نشده باشد.

برای اطلاع از اینکه آیا دریافت تاییدیه به روش خوداظهاری برای محصول تولیدی شما مجاز است یا خیر ، می توانید با نوبل سرتیفیکیشن تماس بگیرید یا پرسش های خود را از طریق صفحه دانش فنی در وب سایت نوبل سرتیفیکیشن، با ما در میان بگذارید.

 • تولید کننده باید تکنیکال فایل محصول مورد نظر را بر اساس نیازمندیهای عمومی بیان شده در " صفحه درج نشان سی ای روی محصول" و همچنین نیازمندیهای خاص تهیه تکنیکال فایل بیان شده در صفحات زیرمجموعه "محصولات شامل نشان سی ای" ، تهیه و تنظیم نموده باشد .

 • مسئولیت انجام تمامی تست ها و ارزیابی ها بر اساس ماژول ارزیابی انطباق انتخاب شده بر پایه دایرکتیو (یا مقررات) مربوط به محصول به صورتیکه نتایج بدست آمده نشاندهنده انطباق کامل باشند ، بعهده تولید کننده بوده و ایشان می بایست قبل از درخواست صدور تاییدیه انطباق خوداظهاری، این مرحله را به انجام رسانده باشد .

 • تولید کننده باید بطور روشن تایید نماید که از روش صدور و کاربرد تاییدیه انطباق CE بروش خوداظهاری آگاهی کامل دارد و در تبلیغات، بازاریابی، صادرات و فروش محصول خود ، این تاییدیه را بصورت نادرست (مثلا به جای گواهینامه CE مبتنی بر ارزیابی انطباق خود محصول بوسیله NB) استفاده نخواهد نمود .

 • قراردادن تاییدیه انطباق صادر شده بروش خوداظهاری همراه با اظهاریه انطباق اتحادیه اروپایی (EU Declaration of conformity) یا D.O.C (بیان شده در بخش 6 از صفحه درج نشان سی ای روی محصول) و ارائه آن به مشتریان و یا گمرک اروپایی مانعی ندارد .

 • با توجه به اینکه در صدور تاییدیه انطباق CE بروش خوداظهاری ، نهاد صدور گواهی محصول (NB) مسئولیت و نقشی در انجام ارزیابی انطباق خود محصول ندارد ، استفاده از نشان CE بهمراه کد چهاررقمی NB بروی محصول، غیر قانونی است .

 • در تاییدیه انطباق صادر شده بروش خوداظهاری ، بصورت شفاف اعلام می شود که تاییدیه بر اساس بررسی و بازبینی مدارک فنی (تکنیکال فایل) مربوط به محصول صادر شده و نه بر پایه انجام ارزیابی انطباق خود محصول

مزیت های دریافت تاییدیه انطباق محصول به روش خوداظهاری (self-declaration)

 • ترخیص آسان تر و سریع تر محصول از گمرک کشورهای اروپایی و سایر کشورها

 • اطمینان خاطر خریدار و توزیع کننده محصول در بازار مصرف ، به علت وجود تاییدیه مدارک فنی از یک NB معتبر اروپایی

 • حذف ایرادات احتمالی تکنیکال فایل (تشریح شده در بخش 5 از صفحه درج نشان سی ای روی محصول) که در برخی موارد باعث جلوگیری از ترخیص محصول صادراتی از گمرک اروپایی و دوباره کاری برای اصلاح مجدد تکنیکال فایل می شود

 • قرار دادن نشان سی ای (CE) بروی محصول با اطمینان کامل بوسیله تولید کننده یا نماینده مجاز ایشان در اتحادیه اروپا

 • پذیرش محصولات دارنده تاییدیه انطباق سی ای (CE) بروش خوداظهاری ، در کشورهای غیر اروپایی

برای درخواست ارزیابی و دریافت تاییدیه حصول به روش خوداظهاری ، می توانید با نوبل سرتیفیکیشن تماس بگیرید یا درخواست خود را از طریق سیستم درخواست صدور گواهی در وب سایت نوبل سرتیفیکیشن ثبت نمایید .